Lekka spacerówka – czym jest i jak wybrać odpowiednią?

0
30
lekka spacerówka - mamaidzienakawe.pl

Spacery czy podróże z niemowlęciem to olbrzymia ilość przedmiotów, które musimy ze sobą zabrać. Bagaż może się zrobić jednak jeszcze cięższy, gdy zdecydujemy się na zabranie ze sobą wózka.

W takich sytuacjach najlepiej zabrać spacerówkę, która będzie lekka i łatwa w transportowaniu, a także nie będzie zabierała zbyt dużo miejsca.

Dlatego też, warto zainteresować się tak zwanymi lekkimi wózkami spacerowymi. Pozwolą nam one na zaoszczędzenie miejsca, a jednocześnie zapewnią komfort spacerowania z dzieckiem, ponieważ nie będziemy zmuszeni nosić niemowlęcia czy prowadzić za rączkę, gdy dziecko jest już większe.

Czym dokładnie są lekkie spacerówki? Jak wybrać najlepszą spacerówkę tego typu?

Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań dotyczących lekkich wózków spacerowych znajdziecie w dalszej części tekstu, więc czytajcie dalej.

Czym są lekkie wózki spacerowe?

Lekkie wózki spacerowe to nic innego jak spacerówki wykonane w taki sposób, aby ich waga była jak najniższa oraz, aby zajmowały jak najmniejszą ilość miejsca po złożeniu. Waga spacerówek lekkich waha się od około 3 do 7 kilogramów, co powoduje, że spacerówki tego typu często wybierane są jako wózki podróżne dla dzieci.

lekka spacerówka - mamaidzienakawe.pl
Spacerówka lekka i ultralekka – jaka jest między nimi różnica?

Rodzaje spacerówek lekkich

Spacerówki lekkie to jedno, ale nawet wśród nich mamy dodatkowy wybór.

Możemy spotkać się z takimi rodzajami lekkich wózków spacerowych jak:

  • lekkie spacerówki – ich waga oscyluje w zakresie od około 5 do 7 kilogramów, ten typ spacerówek to jeden z głównych przedstawicieli tego rodzaju wózków, jednak jeśli chodzi o popularność to nie umywa się do drugiego rodzaju,
  • lekkie spacerówki typu parasolka – zakres wagowy jest podobny jak przy spacerówkach lekkich, swoją nazwę ten rodzaj lekkich wózków spacerowych zawdzięcza kształtowi po złożeniu, który kojarzy się parasolką,
  • ultralekkie spacerówki – chociaż ich nazwa to ultralekkie to nadal spacerówki te tworzą rodzinę razem ze spacerówkami lekkimi, najlżejsze modele z jakimi możemy się spotkać ważą zaledwie 3 kilogramy.

Spacerówki lekkie mogą przyjąć różne kształty po złożeniu. Do najpopularniejszych należą te, które mają kształt kojarzący się z parasolem. Jednak coraz popularniejsze stają się te, które przypominają po złożeniu niewielkich rozmiarów walizkę.

Na co zwrócić uwagę wybierając lekki wózek spacerowy?

Kupując lekki wózek spacerowy powinniśmy zwrócić uwagę na rzeczy takie jak:

  • waga lekkiej spacerówki – jak sama nazwa wskazuje wózek spacerowy tego typu obowiązkowo musi być lekki, jeśli mamy jakąś spacerówkę na oku to powinniśmy spróbować ją podnieść i przenieść, próbę tę zróbmy z samym wózkiem, jak i z dzieckiem wewnątrz, pamiętajmy również, żeby sprawdzić stabilność danego modelu wózka spacerowego,
  • komfort składania lekkiego wózka spacerowego – jest to decydujący aspekt, jeśli chodzi o wygodne korzystanie z wózka oraz jego transportowanie, mechanizm odpowiadający za szybkie składanie spacerówki musi działać płynnie i być prosty w swej obsłudze, a jednocześnie nie umożliwić przypadkowego złożenia wózka, dodatkowo spacerówka lekka po złożeniu nie powinna zajmować wiele miejsca,
  • koła – duże znaczenie ma ich wielkość oraz rodzaj, duże koła sprawdzą się na terenach nierównych oraz przy trudniejszych warunkach pogodowych, kołom tym nie straszny śnieg czy błoto, małe oraz podwójne koła zdadzą za to egzamin w warunkach miejskich czy na równych chodnikach i drogach, bardzo pomocna jest też możliwość blokowania nie tylko tylnich, ale również przednich kół, pomoże nam to w manewrowaniu oraz zapobiegnie niekontrolowanemu obracaniu się kół, gdy będziemy chcieli wjechać na krawężnik,
  • amortyzatory w spacerówce lekkiej – jest to rzecz podstawowa, jeśli zamierzamy spacerować po terenach nierównych, niestety nie każda spacerówka lekka je posiada, zdarza się również, że rodzaj amortyzatorów nie jest odpowiednio dobrany do określonego rodzaju nawierzchni, do wyboru mamy spacerówki lekkie z paskami, wahaczami oraz amortyzatorami sprężynowymi, przy jeździe po równych terenach radę dadzą amortyzatory sprężynowe oraz paskowe, w przypadku nierównych nawierzchni najlepiej zdecydować się na wahacze,
  • oparcie w lekkiej spacerówce – największą rolę w oparciu odgrywa jego wygoda oraz możliwość regulowania jego nachylenia, najczęściej można zetknąć się z regulacją trzystopniową pozwalającą na ustawienie oparcia w pozycji leżącej, siedzącej oraz półsiedzącej,
  • budka – musi być prosta w obsłudze, szeroka i wysoka, aby nie przeszkadzać dziecku i jednocześnie zapewnić mu odpowiednią ochronę przed wiatrem, słońcem bądź deszczem, budka powinna być wykonana w taki sposób, aby zapewniać niemowlęciu dopływ świeżego powietrza nawet, przy całkowitym rozsunięciu budki.

Ważne jest też, aby wybrany przez nas lekki wózek spacerowy był bezpieczny dla dziecka. Z tego powodu zainteresujmy się rodzajem pasów, barierką ochronną oraz odpowiednimi atestami i certyfikatami.

Barierka powinna być wykonana z solidnego i wytrzymałego materiału. Dobrze, jeśli jest też obita miękką tapicerką. Z kolei jedyne pasy na jakie warto zwrócić uwagę w spacerówkach to pasy trójpunktowe i pięciopunktowe, ponieważ tylko one zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo dziecku.

Bogaty wybór lekkich spacerówek można znaleźć na stronie chicco.pl/lekkie-wózki-spacerowe. Każdy znajdzie tam coś co mu przypadnie do gustu, również rodzice bliźniąt.

lekka spacerówka - mamaidzienakawe.pl
Co mówią rodzice o lekkich spacerówkach? Poznaj zdanie innych.

Jaką spacerówkę lekką wybrać?

Chociaż same spacerówki tego typu należą do najlżejszych wózków spacerowych to nie oznacza to, że same nie będą w stanie wiele udźwignąć. Chociaż zazwyczaj maksymalny udźwig dla spacerówek wynosi od około 10 do 15 kilogramów to możliwe jest zakupienie modeli, które dopuszczają wożenie dziecka, którego waga wynosi nawet 25 kilogramów.

Gdy wybieramy spacerówkę musimy zwrócić należytą uwagę na wielkość i rodzaj kół oraz rodzaj terenu jaki będziemy pokonywać najczęściej. W przypadku polnych i leśnych nierównych oraz piaskowych ścieżek najlepszym wyborem będzie zakup lekkiego wózka spacerowego z dużymi i pompowanymi kołami, które oprócz skutecznego pokonywania wszelkiego rodzaju przeszkód zamortyzują również trzęsienia odczuwane przez niemowlę.

Opinie

Wielu jest rodziców, wiele różnych oczekiwań i wymagań wobec spacerówek oraz równie wiele opinii na ich temat. Dość duża część rodziców narzeka na wysoką awaryjność spacerówek lekkich z niższej półki cenowej. Z tego co piszą opiekunowie dzieci, łatwo wywnioskować, że problem ten nie dotyczy lekkich spacerówek, które są nieco droższe i pochodzą ze sprawdzonych firm zajmujących się produkcją tego rodzaju rzeczy dla dzieci.

Ponadto, rodzice często zwracają uwagę na problemy z manewrowaniem oraz prowadzeniem spacerówki przy gorszych warunkach na chodniku, jak śnieg czy błoto. Na szczęście problem ten nie dotyczy wszystkich spacerówek, a jedynie niektórych modeli posiadających mniejsze koła.

Jednak nie należy skupiać się wyłącznie na rzeczach negatywnych, ponieważ spacerówki lekkie potrafią być naprawdę świetnym rozwiązaniem dla osób często podróżujących. Jeśli zależy nam wyłącznie na niskiej wadze wózka spacerowego to znajdziemy nawet modele, które ważą mniej niż duże opakowanie proszku do prania. Warto też zaznaczyć, że ewentualne problemy ze złożeniem i rozłożeniem należą do rzadkości i jeśli spotkamy się z czymś takim to oznacza to jedynie niebywałego pecha.

lekka spacerówka - mamaidzienakawe.pl
Jak wybrać najlepszą spacerówkę lekką i gdzie ją kupić?

Producenci

Spacerówki lekkie spotkamy w ofercie takich firm jak 4Baby, Abc Design, Adamex, Anex, Baby Design, Be Cool, Bebetto, Bertoni, Bexa, Britax Romer, Camarelo, Chicco, Coletto, Concord, Coto Baby, Cybex, Easy Go, Espiro, Euro-Cart, GB, Greentom, Hauck, Joie, Kinderkraft, Kidwell, Koochi, Lionelo, Maclaren, Maxi Cosi, Milly Mally, Moolino, Peg Perego, Quinny, Recaro, Riko, Summer Baby, TFK, Valco Baby oraz Zuma Kids.

Ceny

Lekkie wózki spacerowe kosztują od około 110 złotych do około 2000 złotych. Wysokość ceny zależy głównie od materiałów z jakich została wykonana spacerówka, jej sposobie składania oraz dodatkowych akcesoriów jakie producent dołączył do swojego produktu.

Co sądzicie o lekkich spacerówkach? Który jej rodzaj najbardziej przypadł Wam do gustu?

Dajcie znać w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here